Na dovolenou nočním vlakem do Štrasburku

Dovolená vlakem je super. Poté, co jsme v minulých letech s dětmi vyzkoušeli vlakem chorvatské a polské moře (obojí cajk) jsme se letos vydali směrem na západ – do Stuttgartu, Štrasburku a Lucemburku. Proč tam? V těchto městech máme kamarádky a kamarády a rádi jsme je zase po čase viděli. Tady pár fotek a pár vlakových tipů.

Více Na dovolenou nočním vlakem do Štrasburku

Kam se v létě 2023 vydat vlakem?

Fanoušek cestování vlakem Štěpán Vizi sepsal pro cestavlakem.cz své tipy, kam se v letošním létě vydat vlakem. Hledáte inspiraci pro vaše letní cesty? Tak to je tento článek právě pro vás!

🚆Po loňském povedeném Interrailu jsem se rozhlížel, kam by se dalo po Evropě vydat na další železniční dovolenou. Léto se blíží, tak jestli ještě nemáte jasno, tady je pár tipů na pár nových vlakových spojení, co se za poslední cca rok urodila po Evropě. Pozor, obzvlášť o noční vlaky bývá zájem, takže je potřeba koupit lístky dostatečně dlouho dopředu (v sezóně klidně i několik měsíců).

🇨🇭🇩🇪🇫🇷 Praha ⇌ Basilej/Curych (→ Paříž/Štrasburk/Bordeaux)

ČD zřídily nový noční vlak do Basileje a Curychu. Noční vlaky do Curychu nejsou žádná novinka, nový EuroCity Canopus ale místo Rakouska jezdí severně přes Drážďany, Frankfurt a Freiburg. To se může hodit i pro cesty do Francie. Brzy ráno totiž vlak staví v Karlsruhe, odkud je to do Paříže jen 2,5 hodiny, z Freiburgu je to zase hodinku do Štrasburku. Teoreticky tak můžete vyrazit v 18:26 z Prahy a na oběd už být v Paříži.Z Freiburgu taky nově každou sobotu jezdí přímý denní vlak až do Bordeaux s odjezdem ve 12:23, cesta trvá přibližně 7,5 hodiny.

🇧🇪🇳🇱 European Sleeper do Bruselu a Amsterdamu

Po několika odkladech začne 25. května konečně jezdit noční vlak European Sleeper do Amsterdamu a Bruselu z Berlína. Původní plán na spojení Praha ⇌ Brusel nevyšel, prodloužení trasy až do Prahy je ale v plánu na konec letošního roku (vlak by navíc měl začít jezdit každý den). I spojení z Berlína je ale pro cesty z Prahy do Bruselu o hodně příjemnější než jakákoli současná varianta.

🇮🇹 Vídeň ⇌ Cinque Terre

Od loňského prosince se dá nově dojet Nightjetem z Mnichova i Vídně až do Cinque Terre na toskánském pobřeží. Trasa vede přes Villach, Milán a Janov až do La Spezia, kde vlak končí v 11:10 dopoledne. Z Vídně se odjíždí v 19:18 (z Mnichova o něco později ve 20:09). Z La Spezia se dá navíc pohodlně dostat do Pisy i zbytku Toskánska a jezdí odsud i noční vlak až na Sicílii (specialitou je překonání moře přívozem, který naloží celý vlak!).

🇵🇱🇱🇹 Polsko ⇌ Litva

Z Krakova a Varšavy se dá nově každý den dostat (skoro) přímým vlakem až do Kaunasu a Vilniusu. „Skoro“ proto, že je na hranici potřeba přesednout kvůli jinému rozchodu kolejí, funguje to ale tak, že člověk jenom vystoupí na nástupišti a hned zase nastoupí do vlaku naproti. Odjezd z Krakova ve 4:01 ráno není úplně nejpohodlnější, 7:35 z Varšavy už ale o něco snesitelnější. V Kaunasu je pak člověk v 16:25, ve Vilniusu v 17:34. Cesta z Varšavy do Vilniusu přitom vyjde jen asi na 120 zlotých (600 korun)! Ve spojení s pohodlným nočním vlakem z Prahy do Varšavy to vypadá na fajn polsko-litevskou dovolenou, kterou bych si někdy rád dal.*

Pár dalších tipů

**🇸🇪🇩🇪 Loni na podzim spustily švédské dráhy SJ nový noční vlak Euronight Stockholm ⇌ Hamburk. Ten si navíc od jara do podzimu protahuje cestu až do Berlína, odkud už se člověk pohodlně dostane do Prahy.

🇸🇮🇭🇷 Z Mnichova se dá před půlnocí vyrazit Nightjetem do Lublaně (příjezd v 8:30) a Záhřebu (příjezd v 10:39). Paradoxně je ale pořád největší problém cesta z Prahy do Mnichova.

🇪🇺🇫🇷 Od prosince 2023 by měl existující Nightjet Vídeň ⇌ Brusel začít jezdit každý den a měl by k němu přibýt i každodenní Nightjet Berlín ⇌ Brusel. Stejně tak by měl Nightjet Vídeň ⇌ Paříž začít jezdit místo tří dnů v týdnu každý den a mělo by k němu přibýt spojení Berlín ⇌ Paříž.

🇸🇪🇳🇴 Když jsme loni v létě cestovali ze Švédska do Norska, nebylo spojení úplně nejlepší. To už se ale zřejmě změnilo a od prosince začalo jezdit na lince Stockholm ⇌ Oslo hned několik rychlovlaků denně, které zvládnou celou cestu za něco přes pět hodin.

Proč je noční vlak v roce 2021 pro mnohé nejlepší volbou?

Moje fotky z cestování nočním vlakem z Vídně do Bruselu se na twitteru staly populární a v komentářích se objevilo hodně dotazů a taky dost předsudků, takže mi přišlo užitečné ty věci tady rozvést. Text je tedy užitečný jak pro vás, kdo noční vlaky považujete za pomalou a trapnou nostalgii minulého století, která má vymřít, tak pro vlakové nadšence. A taky kohokoli mezi tím.

Více Proč je noční vlak v roce 2021 pro mnohé nejlepší volbou?

Jednotná jízdenka oneticket.cz – kdy se vyplatí?

Od minulého roku byl spuštěn provoz systému jednotné jízdenky na všechny vlakové spoje v Česku s názvem Jedna jízdenka / one ticket. Umožňuje se vyhnout složitějšímu dohledávání spojení a nákupu jízdenek v případě, že chcete využít pro svou cestu spoje více dopravců. Každé pohodlí něco stojí a za nákup jízdenky oneticket si ale oproti běžnému jízdnému připlatíte. V jakých situacích se to přesto vyplatí a kde jsou omezení této jízdenky popisuje tento článek.

Více Jednotná jízdenka oneticket.cz – kdy se vyplatí?

Vlaky Regiojetu nově na lince Brno-Ostrava: podrobná recenze

Jednou z největších změn u příležitosti nového jízdního řádu v prosinci 2019 byl nástup společnosti Regiojet na rychlíkovou linku R8 Brno – Ostrava (- Bohumín). Pro Regiojet se v Česku jednalo o první dálkovou linku, provozovanou na objednávku státu. Nové spojení tak vyvolalo velká očekávání: jak moc se Regiojet dokáže přiblížit kvalitě svých komerčních spojů a jak se změní kvalita cestování mezi druhým a třetím největším městem v Česku? Cestovali jsme jedním z prvních vlaků (v neděli 15. prosince 2019) a zde je podrobná recenze.

Více Vlaky Regiojetu nově na lince Brno-Ostrava: podrobná recenze

Nový noční vlak Vídeň – Brusel: co víme, na co se můžeme těšit a připojí se i vagon z Prahy?

Velké pozdvižení způsobila zpráva v rozhovoru s ředitelem rakouských drah o tom, že ÖBB se chystají již v lednu 2020 spustit noční linku mezi Vídní a Bruselem. Spojení střední Evropy s metropolí Belgie je dlouho poptávanou linkou, která umožní pohodlné spojení i do dalších metropolí – Londýna nebo Paříže (kam z Bruselu jezdí přímé spoje). Co v tuto chvíli o záměru spojit Vídeň a Brusel víme a jak by tato služba měla vypadat, aby byla dobře použitelná i pro české cestující?

Více Nový noční vlak Vídeň – Brusel: co víme, na co se můžeme těšit a připojí se i vagon z Prahy?

Změna restauračních vozů na bistrovozy je naprostým selháním Českých drah

České dráhy před časem přistoupily k rozhodnutí, že část svých restauračních vozů přestaví na tzv. bistrovozy. Změna spočívá v tom, že původní místa se stolky nahradí v restauračním voze oddíly první třídy, a samostatný vůz první třídy už nebude ve vlaku zařazen. Jak ukazují zkušenosti z prvních týdnů provozu, tato změna je fatálním omylem.

Více Změna restauračních vozů na bistrovozy je naprostým selháním Českých drah

Letecké linky z Ostravy do Vídně a Varšavy jsou klimatický zločin

Jak informoval magazín zdopravy.cz, vedení Moravskoslezského kraje se chystá dotovat zavedení leteckých linek z Ostravy do Vídně, Varšavy a Mnichova. Zatímco letecká linka do Mnichova může mít za jistých okolností smysl, spojit Ostravu s Varšavou a Vídní leteckou dopravou je doslova klimatický zločin.

Více Letecké linky z Ostravy do Vídně a Varšavy jsou klimatický zločin

Vlakem do Polska: k pobřeží Baltu, do Varšavy i do Krakova

Polské pobřeží Baltu má u Čechů neprávem nevalnou pověst. Osobně se přesvědčit o tom, že Baltské moře může být velmi dobrou alternativou pro cestu ke známému Jadranu, se nyní můžete díky několika vlakovým spojům, které vás levně a pohodlně k polskému pobřeží dovezou. Nejzajímavější je určitě noční vlak z Bohumína do polských letovisek Leba a Hel, možností jak se z Česka dostat do Polska k moři vlakem ale je mnohem více. Podrobněji se na ně podíváme v článku. (Aktualizováno 9.5.2018)

Více Vlakem do Polska: k pobřeží Baltu, do Varšavy i do Krakova

ČD kredit a elektronická peněženka In Karty – jak se liší?

Pokud často kupujete jízdenky Českých drah na webu nebo přes mobilní aplikaci, určitě si zřiďte službu ČD kredit. Do svého konta si nahrajete finanční částku a při placení pak vyberete volbu „Zaplatit ČD kredit“. Je to nejen velmi rychlé, ale také se to hodí v několika specifických situacích. Zároveň ale může docházet ke zmatení pro majitele In karty, kteří mohou na své kartě mít zřízenu elektronickou peněženku (EPIK). Podíváme se na rozdíly a situace, kde využijete jednu či druhou službu.

Více ČD kredit a elektronická peněženka In Karty – jak se liší?

Jak ušetřit (nejen) na cestách z Valašska do Prahy? Rozdělte si jízdenku!

České dráhy zrušily na podzim 2018 „Včasnou jízdenku Česko“ a namísto ní začali prodávat tzv. Superakční jízdenky. Cena za jednotlivé vlaky na stejné trase se tak začala mnohem více lišit, protože České dráhy chtějí nabídkou různých cen více rozložit zátěž na vlaky v průběhu dne. Zavedení SuperAkčních jízdenek a dynamického nastavování cen také vytváří mnohem častěji situace, kdy stejná trasa, pokud si ji rozdělíte a koupíte jízdenku na dva navazující úseky, vyjde mnohem levněji.

Více Jak ušetřit (nejen) na cestách z Valašska do Prahy? Rozdělte si jízdenku!

Nové noční spojení vlakem z Česka do Berlína

S nástupem nového jízdního řádu v prosinci 2018 připravil rakouský dopravce ÖBB v rámci svých nočních spojení nightjet novou linku, který spojuje Vídeň a Berlín. Pro české cestující je zajímavá tím, že na své cestě zastavuje v Břeclavi a Ostravě. Lidé z Moravy a Slezska tak mají novou možnost spojení s německou metropolí.

Více Nové noční spojení vlakem z Česka do Berlína

Akce: Vlakem do Benátek za tisícovku

Po nabídce, jak levně cestovat k Baltu, je zde nabídka na cestu k Jadranu, konkrétně do italských Benátek. Zde se můžete dostat z Prahy pohodlnými vlaky Railjet už za cenu od 43 eur, tedy za něco lehce nad 1000 Kč, a to pouze s jediným přestupem ve Vídni. Podmínkou je koupit si jízdenku v dostatečném předstihu, tedy minimálně 5-6 týdnů. Co takhle výlet ke konci prázdnin?

Více Akce: Vlakem do Benátek za tisícovku

Když eshop ČD píše u jízdenky na Pendolino „koupit u pokladny“, tak k pokladně nechoďte

Blíží se volné květnové dny, mnoho lidí si na pracovní pondělky bere dovolenou a páteční vlakové spoje před čtyřdenním volnem jsou téměř vyprodané. Pokud si chcete koupit jízdenku na Pendolino a eshop CD vám píše „Koupit u pokladny“, nemá smysl se obtěžovat na pokladnu chodit. Jedná se o špatné vyjádření, eshop se vám snaží říct, že všechna místa ve vlaku jsou vyprodána.

Více Když eshop ČD píše u jízdenky na Pendolino „koupit u pokladny“, tak k pokladně nechoďte