Proč je noční vlak v roce 2021 pro mnohé nejlepší volbou?

Moje fotky z cestování nočním vlakem z Vídně do Bruselu se na twitteru staly populární a v komentářích se objevilo hodně dotazů a taky dost předsudků, takže mi přišlo užitečné ty věci tady rozvést. Text je tedy užitečný jak pro vás, kdo noční vlaky považujete za pomalou a trapnou nostalgii minulého století, která má vymřít, tak pro vlakové nadšence. A taky kohokoli mezi tím.

Více Proč je noční vlak v roce 2021 pro mnohé nejlepší volbou?

Jednotná jízdenka oneticket.cz – kdy se vyplatí?

Od minulého roku byl spuštěn provoz systému jednotné jízdenky na všechny vlakové spoje v Česku s názvem Jedna jízdenka / one ticket. Umožňuje se vyhnout složitějšímu dohledávání spojení a nákupu jízdenek v případě, že chcete využít pro svou cestu spoje více dopravců. Každé pohodlí něco stojí a za nákup jízdenky oneticket si ale oproti běžnému jízdnému připlatíte. V jakých situacích se to přesto vyplatí a kde jsou omezení této jízdenky popisuje tento článek.

Více Jednotná jízdenka oneticket.cz – kdy se vyplatí?

Vlaky Regiojetu nově na lince Brno-Ostrava: podrobná recenze

Jednou z největších změn u příležitosti nového jízdního řádu v prosinci 2019 byl nástup společnosti Regiojet na rychlíkovou linku R8 Brno – Ostrava (- Bohumín). Pro Regiojet se v Česku jednalo o první dálkovou linku, provozovanou na objednávku státu. Nové spojení tak vyvolalo velká očekávání: jak moc se Regiojet dokáže přiblížit kvalitě svých komerčních spojů a jak se změní kvalita cestování mezi druhým a třetím největším městem v Česku? Cestovali jsme jedním z prvních vlaků (v neděli 15. prosince 2019) a zde je podrobná recenze.

Více Vlaky Regiojetu nově na lince Brno-Ostrava: podrobná recenze

Nový noční vlak Vídeň – Brusel: co víme, na co se můžeme těšit a připojí se i vagon z Prahy?

Velké pozdvižení způsobila zpráva v rozhovoru s ředitelem rakouských drah o tom, že ÖBB se chystají již v lednu 2020 spustit noční linku mezi Vídní a Bruselem. Spojení střední Evropy s metropolí Belgie je dlouho poptávanou linkou, která umožní pohodlné spojení i do dalších metropolí – Londýna nebo Paříže (kam z Bruselu jezdí přímé spoje). Co v tuto chvíli o záměru spojit Vídeň a Brusel víme a jak by tato služba měla vypadat, aby byla dobře použitelná i pro české cestující?

Více Nový noční vlak Vídeň – Brusel: co víme, na co se můžeme těšit a připojí se i vagon z Prahy?

Změna restauračních vozů na bistrovozy je naprostým selháním Českých drah

České dráhy před časem přistoupily k rozhodnutí, že část svých restauračních vozů přestaví na tzv. bistrovozy. Změna spočívá v tom, že původní místa se stolky nahradí v restauračním voze oddíly první třídy, a samostatný vůz první třídy už nebude ve vlaku zařazen. Jak ukazují zkušenosti z prvních týdnů provozu, tato změna je fatálním omylem.

Více Změna restauračních vozů na bistrovozy je naprostým selháním Českých drah

Letecké linky z Ostravy do Vídně a Varšavy jsou klimatický zločin

Jak informoval magazín zdopravy.cz, vedení Moravskoslezského kraje se chystá dotovat zavedení leteckých linek z Ostravy do Vídně, Varšavy a Mnichova. Zatímco letecká linka do Mnichova může mít za jistých okolností smysl, spojit Ostravu s Varšavou a Vídní leteckou dopravou je doslova klimatický zločin.

Více Letecké linky z Ostravy do Vídně a Varšavy jsou klimatický zločin

Vlakem do Polska: k pobřeží Baltu, do Varšavy i do Krakova

Polské pobřeží Baltu má u Čechů neprávem nevalnou pověst. Osobně se přesvědčit o tom, že Baltské moře může být velmi dobrou alternativou pro cestu ke známému Jadranu, se nyní můžete díky několika vlakovým spojům, které vás levně a pohodlně k polskému pobřeží dovezou. Nejzajímavější je určitě noční vlak z Bohumína do polských letovisek Leba a Hel, možností jak se z Česka dostat do Polska k moři vlakem ale je mnohem více. Podrobněji se na ně podíváme v článku. (Aktualizováno 9.5.2018)

Více Vlakem do Polska: k pobřeží Baltu, do Varšavy i do Krakova

ČD kredit a elektronická peněženka In Karty – jak se liší?

Pokud často kupujete jízdenky Českých drah na webu nebo přes mobilní aplikaci, určitě si zřiďte službu ČD kredit. Do svého konta si nahrajete finanční částku a při placení pak vyberete volbu „Zaplatit ČD kredit“. Je to nejen velmi rychlé, ale také se to hodí v několika specifických situacích. Zároveň ale může docházet ke zmatení pro majitele In karty, kteří mohou na své kartě mít zřízenu elektronickou peněženku (EPIK). Podíváme se na rozdíly a situace, kde využijete jednu či druhou službu.

Více ČD kredit a elektronická peněženka In Karty – jak se liší?

Jak ušetřit (nejen) na cestách z Valašska do Prahy? Rozdělte si jízdenku!

České dráhy zrušily na podzim 2018 „Včasnou jízdenku Česko“ a namísto ní začali prodávat tzv. Superakční jízdenky. Cena za jednotlivé vlaky na stejné trase se tak začala mnohem více lišit, protože České dráhy chtějí nabídkou různých cen více rozložit zátěž na vlaky v průběhu dne. Zavedení SuperAkčních jízdenek a dynamického nastavování cen také vytváří mnohem častěji situace, kdy stejná trasa, pokud si ji rozdělíte a koupíte jízdenku na dva navazující úseky, vyjde mnohem levněji.

Více Jak ušetřit (nejen) na cestách z Valašska do Prahy? Rozdělte si jízdenku!

Nové noční spojení vlakem z Česka do Berlína

S nástupem nového jízdního řádu v prosinci 2018 připravil rakouský dopravce ÖBB v rámci svých nočních spojení nightjet novou linku, který spojuje Vídeň a Berlín. Pro české cestující je zajímavá tím, že na své cestě zastavuje v Břeclavi a Ostravě. Lidé z Moravy a Slezska tak mají novou možnost spojení s německou metropolí.

Více Nové noční spojení vlakem z Česka do Berlína

Akce: Vlakem do Benátek za tisícovku

Po nabídce, jak levně cestovat k Baltu, je zde nabídka na cestu k Jadranu, konkrétně do italských Benátek. Zde se můžete dostat z Prahy pohodlnými vlaky Railjet už za cenu od 43 eur, tedy za něco lehce nad 1000 Kč, a to pouze s jediným přestupem ve Vídni. Podmínkou je koupit si jízdenku v dostatečném předstihu, tedy minimálně 5-6 týdnů. Co takhle výlet ke konci prázdnin?

Více Akce: Vlakem do Benátek za tisícovku

Když eshop ČD píše u jízdenky na Pendolino „koupit u pokladny“, tak k pokladně nechoďte

Blíží se volné květnové dny, mnoho lidí si na pracovní pondělky bere dovolenou a páteční vlakové spoje před čtyřdenním volnem jsou téměř vyprodané. Pokud si chcete koupit jízdenku na Pendolino a eshop CD vám píše „Koupit u pokladny“, nemá smysl se obtěžovat na pokladnu chodit. Jedná se o špatné vyjádření, eshop se vám snaží říct, že všechna místa ve vlaku jsou vyprodána.

Více Když eshop ČD píše u jízdenky na Pendolino „koupit u pokladny“, tak k pokladně nechoďte

Jak stornovat či vrátit jízdenku u Českých drah?

Po mnoha letech, kdy možnost jednoduchého storna jízdenky nabízeli jen soukromí dopravci, se od roku 2017 k tomuto kroku propracovaly i České dráhy. Základním pravidlem je, že jízdenky je nyní možné vrátit až do času 15 minut před odjezdem vlaku. Podívejme se na podrobnosti, které se k vracení jízdenek vážou.

Více Jak stornovat či vrátit jízdenku u Českých drah?