Nové noční spojení vlakem z Česka do Berlína

S nástupem nového jízdního řádu v prosinci 2018 připravil rakouský dopravce ÖBB v rámci svých nočních spojení nightjet novou linku, který spojuje Vídeň a Berlín. Pro české cestující je zajímavá tím, že na své cestě zastavuje v Břeclavi a Ostravě. Lidé z Moravy a Slezska tak mají novou možnost spojení s německou metropolí.

Spojení Vídně s Berlínem přes Česko a Polsko je novou linkou, která využívá stále hustější síť vlaků nightjet. Zatímco dříve jezdili vlaky z Vídně do Berlína přes Prahu, nyní obslouží kromě východu ČR také velkou část polského Slezska a také Wroclaw (Vratislav).

Spojení do Berlína
Pro české cestující je zajímavější spojení směrem do Berlína. Z Břeclavi odjíždí vlak ve 23:50, noční vlak tak mohou relativně pohodlně využít i cestující z Brna (do Břeclavi je doveze rj 517 Brněnský drak, který má odjezd v 22:52 z Brna a v Břeclavi je potřeba zhruba hodinku počkat).

V Ostravě stojí noční vlak do Berlína vlak pouze na hlavním nádraží, pravidelný odjezd má v 1:31. To už není tolik pohodlné, ale své zákazníky z Moravskoslezského kraje si to jistě také najde. Zajímavý je i přípoj z Olomouce, odkud odjíždí v 0:04 vlak Regiojet do Ostravy, kde pak máte zhruba 20 minut na přestup do nightjetu. Do Berlína vlak dorazí v 9:16 ráno.

Spojení z Berlína
Na zpáteční cestě vyráží vlak z Berlína v 18:40, v Ostravě je 2:27 a v Břeclavi ve 4:10. V Břeclavi vlak stráví hodinu a půl, než se vydá na poslední úsek cesty do Vídně, do které dojede v 7:00.

Pro spojení z Berlína je tak vlak ne příliš vhodný, pro většinu případů se vyplatí spíše využít spojení EC Berliner z Berlína do Prahy a následně cestovat Meropolem do Brna a Břeclavi, nebo Ostravanem do Ostravy.

Ceny a nákup jízdenek

U Českých drah je možné jízdenky koupit pouze u mezinárodních pokladen. Na webu cd.cz je nekoupíte.

Sedačka - 767 Kč
Lehátko (6 osob v kupé) - 1296 Kč
Lehátko (4 osoby v kupé) - 1561 Kč
Lůžko (3 osoby v kupé) - 1825 Kč
Lůžko (2 osoby v kupé) - 2354 Kč
Lůžko (1 osoba v kupé) - 3677 Kč

On-line je jízdenky možné koupit na webu rakouských drah https://tickets.oebb.at/en/, ceny jsou po přepočtu o pár korun levnější než zmíněné ceny v korunách (záleží na aktuálním kurzu eura). Nezapomeňte si jízdenku do lehátkového nebo lůžkového vozu vždy vytisknout!

V nabídce jsou i varianty lůžkových vozů de luxe, kde máte WC a sprchu součástí vašho kupé. Lůžkový vůz má také společnou sprchu na konci vagonu, lehátkový bohužel ne.

V ceně lehátkové jízdenky je malá snídaně – dvě housky, máslo, džem a horký nápoj (káva nebo čaj). V ceně lůžkové jízdenky je větší snídaně, z nabízeného menu si vyberete 6 ingrediencí, kromě zmíněných jsou v nabídce také sýry, uzeniny nebo jogurt. Z našich zkušeností je i základní snídaně v lehátkovém voze dostačující a v poměru cena/výkon je lehátkové kupé se čtyřmi osobami u ÖBB nejlepší volba.

Nejeli jste ještě nikdy nočním vlakem? Podívejte se na našeho průvodce nočními vlaky pro začátečníky.

Pro ubytování v Berlíně je pak vhodné využít službu A pokud vám při vašich cestách po Evropě nevystačí noční vlaky, tak na ubytování doporučuju a osobně využívám Booking.com.

Úvodní foto: By PineOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *