Jedete vlakem do zahraničí? Tipy, jak si koupit výhodnější jízdenku

České dráhy nabízí docela slušné spojení mezinárodními vlaky do okolních zemí. Už méně slušná je cenová politika. Podívejme se, jak na cestách do okolních zemí ušetřit. Aktualizováno 2.12.2017

Nejvýhodnější je nakupovat jízdenky s dostatečným předstihem. Když si odmyslíme speciální akční ceny (například relativně často mají ČD akční ceny do Drážďan, Bratislavy nebo Vídně, před Vánocemi adventní slevy i do Regensburgu nebo Bratislavy), je nejvýhodnější použít tzv. Včasnou jízdenku Evropa. U té je možné se dostat na velmi zajímavé ceny, nicméně je potřeba opravdu kupovat včas. Cena se s blížícím se datem odjezdu zvyšuje.

Zde je konkrétní příklad pro cestu Praha – Vídeň: včasná jízdenka může stát od 494 Kč až do 938 Kč, v závislosti na tom, jak včas si jí koupíte. Obyčejné jízdné do 2. třídy bez jakékoli In-karty či slevy pak stojí 1066 Kč.

Nicméně, i když jste promeškali tu nejlevnější včasnou jízdenku, stále je možné ušetřit. Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo:

Jízdenku do zahraničí je často vhodně koupit jako dvě – jednu pro cestu do poslední stanice v ČR a druhou z této stanice do cíle v zahraničí.

Vyhnete se tak použití mezinárodního tarifu a tedy dražšího jízdného na území ČR. Konkrétní příklad opět pro trasu Praha – Vídeň. Jak už bylo řečeno, obyčejné jízdné bez jakékoli in karty nebo akční či včasné nabídky stojí 1066 Kč – to když si na webu nebo u pokladny požádáte o jízdenku do Vídně.

Pokud si ale koupíte jízdenku Praha – Břeclav, zaplatíte 339 Kč, a za lístek Břeclav – Vídeň pak 489 Kč. Dohromady to dělá 828 Kč, což je nejen o 238 Kč méně než je standardní cena, ale dokonce méně, než některé ceny akční nabídky Včasná jízdenka Evropa.

Podobný princip platí, i pokud máte In-kartu, u ní se to také vyplatí, i když rozdíl v ceně bude menší.

Na této konkrétní trase Praha – Vídeň pak je možné vyzkoušet v eshopu ČD i Akční jízdenku Praha – Brno, a potom včasnou jízdenku Brno-Vídeň, je možné se dostat ještě na lepší cenu. A úplně nejlepší je koupit si jízdenku s předstihem na webu rakouských drah ÖBB, kde se dá občas sehnat i za 19 nebo 24 EUR, tedy od 514 Kč. Tyto nejlevnější jízdenky bývají vyprodány podle poptávky cca 7 – 10 dnů dopředu a vyplatí se zejména, pokud do Vídně jedete s dětmi do 15 let, protože děti jedou zadarmo.

Pokud nevíte, která je poslední stanice v ČR, jsou to pro hlavní tratě tyto: Děčín pro směr do Berlína, Cheb pro směr do Norimberku, Domažlice pro směr do Mnichova, Horní Dvořiště pro směr do Lince, Břeclav pro směr do Vídně a Bratislavy, Horní Lideč (při cestě přes Vsetín) nebo Mosty u Jablunkova (při cestě přes Český Těšín) pro směr Žilina/Košice, Bohumín pro směr Varšava a Lichkov pro směr Wroclaw.

Jeden z velmi dobrých nástrojů, jak si cestu do zahraničí spočítat, najdete na webu www.vlakem.net. Jedinou nevýhodou je fakt, že zde najdete jen předem vybrané zahraniční destinace, ty ale pokrývají většinu míst, kam se z Česka jezdí, a pokud jedete jinam, není problém si dokoupit jízdenku z nejbližšího uvedeného místa. Jen pozor, že u vzdálenějších destinací s cenou na cca 4 tisíce Kč, se vám možná vyplatí koupit si tzv. Interrail jízdenku.

Další důležité informace a tipy pro cesty vlakem do zahraničí:

 • Včasné jízdenky Evropa je možné zakoupit nejdříve 60 (do některých zemí až 90) dnů předem, nicméně pozor, nelze je vrátit ani vyměnit.
 • Jízdenka je nepřenosná a platí vždy pouze ve spojení s osobním průkazem cestujícího, jehož jméno je uvedeno na jízdence.
 • Mezinárodní jízdenku je třeba vytisknout na vlastní tiskárně ve formátu A4. To neplatí pokud jedete do nebo z Německa, Belgie, Švýcarska, Francie, Rakouska a na Slovensko, pak je můžete předložit v elektronické formě, jako zobrazené na vlastním elektronickém zařízení (smartphone, tablet, notebook atp.). V zahraničí nelze předkládat pouze kód transakce v SMS.
 • Vytištěnou „Včasnou jízdenku Evropa“ je nutné před překročením státní hranice nechat označit průvodčím ČD nebo u pokladní přepážky ČD, zejména pozor u vlaků do Polska a Maďarska. Tato podmínka neplatí při cestě do Německa, Belgie, Švýcarska, Francie, Rakouska a na Slovensko. V případě potřeby je nutné průvodčího aktivně vyhledat.
 • Ke včasné jízdence Evropa do Německa, Rakouska, Švýcarska, Dánska, Nizozemska a Belgie je možné k jízdence pro dospělého zakoupit i jízdenku pro doprovázené dítě (syn, dcera, vnučka, vnuk) do věku 15 let za velmi zvýhodněné jízdné. V zahraničí jedou tyto děti zdarma, za cestu po ČR zaplatí jízdné s 50% slevou.
 • Pokud si zakoupíte jakoukoli mezinárodní jízdenku v pokladně na nádraží a zapomenete si ji doma, nepomůže vám na cestě nic – ani její sken či číslo. Budete si muset koupit novou jízdenku. To neplatí u jízdenek, zakoupených přes internet – ty si můžete znovu vytisknout.
 • Pokud s nákupem mezinárodní jízdenky neuspějete u Českých drah (například proto, že již bude vyprodáno), máte ještě možnost vyzkoušet online nákup u Deutsche bahn (web je i v češtině), rakouských drah ÖBB (web i v angličtině), polských drah PKP intercity (web i v angličtině, němčině a ruštině) a u Železniční společnosti Slovensko.
 • Pro nákup jízdenek po celé Evropě je možné využít web loco2.com nebo www.b-europe.com, vyhledání alternativních spojení (vlak, bus, letadlo, spolujízda) najdete na www.rome2rio.com a jízdenky z Česka vám spočítá www.vlakem.net
 • Podrobnější pojednání o levnějších mezinárodních cestách najdete také v tomto článku na webu Skrlbík.cz.

Chystáte se vlakem po Evropě? Na hledání ubytování doporučuju a osobně využívám Booking.com, který obsahuje dle mého nejširší nabídku dostupného ubytování a velmi jednoduše se ovládá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 Comments

 1. Vojtěch Jelínek

  loko2.com -> loco2.com

  Reply
 2. Marek Maťovka

  Proč kupovat jízdenky u ČD, když jde koupit jízdenka Praha > Vídeň online u OBB, kde stojí jen 19-24 EUR (dle konkrétního spoje) – pokud se kupuje s předstihem. V ceně jízdenky Břeclav > Vídeň je tedy možné mít jízdenku Praha > Vídeň.

  Reply
 3. Radek Pavlíček

  Pro nákup jízdenek do/ze zahraničí se mi osvědčil i http://www.b-europe.com. Nedávno jsem cestoval vlakem z Lovaně do Brna a zatímco loco2.com mi vytrvale tvrdil „Sorry, no results found“, přes http://www.b-europe.com jsem lístky bez problémů koupil za přibližně čtvrtinovou cenu oproti tomu, za co mi je nabízeli na mezinárodní pokladně ČD ( páč přes e-shop to nešlo).

  Cestu jsem rozdělil ve Vídni, na trasu Vídeň – Brno už pro mě bylo výhodnější koupit jízdenku přes eshop ČD na svou inKartu.

  Reply
 4. Michal Berg

  Díky za tipy, aktualizoval jsem

  Reply
 5. Joža Kolář

  Pokud do Vídně jedete s dětmi do 15 let, rozhodně doporučuji včasnou jízdenku přes ÖBB. Důvod je jednoduchý, děti jedou zadarmo.

  Reply
 6. Vašek

  Chtěl bych jen opravit údaj o nemožnosti vrátit „Včasné jízdenky Evropa“. Tyto jízdenky lze vrátit do 24 hodin před dnem platnosti, ale s poplatkem 3€ za každou osobu.

  Reply
 7. Jan

  Prosím, jak je to s jízdenkou koupenou přes ÖBB. Lze ji ukázat českému průvodčímu v elektronické formě (na mobilu)? V Rakousku s tím snad taky nemají problém? V jaké formě vlastně je, když si ji koupím přes internet? Děkuji 🙂

  Reply