Proč kupovat jízdenky Českých drah na webu nebo v mobilní aplikaci?

Ani už si nepamatuju, kdy jsem si naposledy kupoval jízdenku u pokladny. Nákup přes web nebo mobilní aplikaci doporučuju každému, protože má hromadu výhod a jen pár nevýhod. V dnešním článku se na ně podíváme podrobněji. Aktualizováno 3.12.2017

Základní výhody nákupu jízdenek ČD přes web nebo mobilní aplikaci jsou tyto:

 1. Vyhnete se frontám u pokladny a k vlaku můžete přijít na poslední chvíli.
 2. U každého nákupu online získáte místenku zdarma. Nyní je možné si vybrat místo na plánku vozu i v mobilní aplikaci, dříve toto neuměla. Běžná cena místenky je 35 Kč.
 3. Pokud si na webu ČD uděláte registraci (velmi doporučuju), systém si pamatuje vaše údaje a nemusíte tak pokaždé zadávat jméno, číslo IN karty či osobního dokladu.
 4. Jízdenky po ČR není třeba tisknout. Pokud máte IN kartu (velmi doporučeno), data se nahrají přímo na ni a při kontrole si je průvodčí načte. Pokud ji nemáte, je možné použít QR kód v mobilní aplikaci a ten ukázat průvodčímu. Pro všechny případy je navíc k dispozici kód transakce, který stačí průvodčímu nahlásit (po nákupu na webu vám dorazí jako SMS do mobilu).
 5. Na webu je možné si zdarma objednat SMS informace o případném zpoždění, které vám přijdou ve vámi zvolené době před odjezdem vlaku nebo před přestupní stanicí. Tyto informace jsou také v mobilní aplikaci.
 6. Pokud potřebujete jízdenku vrátit nebo reklamovat, je to velmi jednoduchá záležitost na tři kliknutí v systému, nemusíte nic sepisovat u pokladny na nádraží. Více informací o stornování jízdenek v tomto článku.
 7. Včasné jízdenky po ČR i po Evropě, tedy ty které vám ušetří peníze, je možné koupit jen online.
 8. Při nákupu online sbíráte ČD body do věrnostního programu. A ten se v určitých situacích může docela vyplatit, více v samostatném článku.
 9. Všechny jízdenky máte doručeny do mailu, což se hodí zejména pro potěchu vašich účetních, pokud jezdíte pracovně.
 10. Při nákupu online je možné platit metodou Masterpass, což ulehčí neustálé zadávání čísla platební karty. Také můžete využít ČD kredit, což je nejrychlejší způsob placení.

Nevýhody nákupu online

Nákup online má samozřejmě i některé nevýhody. Například se na vás hodná pokladní neusměje u pokladny. Některé jízdenky, zejména ty do zahraničí, je zase možné koupit jen v pokladně a na webu je nenajdete. Také pozor na to, že jízdenky na jméno, které koupíte online, nejsou přenosné a nemůže tak na ni cestovat nikdo jiný než osoba, jejíž jméno je na jízdence.

Ve všech případech je výhodnější si na web a v mobilní aplikaci udělat registraci, abyste mohli jízdenky jednoduše stornovat, jazykem pravidel ČD „uplatnit právo z přepravní smlouvy“. Stornovat je sice možné i jízdenky kupené bez registrace, ale je to trochu komplikovanější. Více o stornování jízdenek.

České dráhy na webu také tvrdí, že vám systém vždy doporučí nejvýhodnější cenu jízdenky, tak to bohužel není pravda. A to nejen u linek do zahraničí, jak jsme si ukázali v tomto článku. Dokonce i u vnitrostátních linek, na kterých se objevují akční slevy (Praha – Brno, Praha – Ostrava, ale i mnoho dalších tratí – jejich aktuální seznam obvykle najdete na webu ČD v sekci Akční jízdenka), někdy systém nenabídne nejlevnější spojení.

Jako příklad vezměme situaci, že někdo bude chtít přijet z Prahy na Vánoce do Břeclavi na den 20. prosince. Více než měsíc dopředu nabídne eshop ČD jízdenku na celou trasu bez jakékoli IN karty za plnou cenu 299 Kč.

Ve stejný den je ale možné po zadání dotazu Praha – Brno a Brno – Břeclav koupit akční jízdenku Praha – Brno za 189 Kč a jízdenku Brno – Břeclav za 59 Kč, celkem tedy za 248 Kč. Systém nabídl cenu o 20% vyšší, než na kterou je reálně možné dostat.

Nezbývá tedy, než při nákupu jízdenek mít na paměti, že nejfrekventovanější tratě z Prahy či Brna do dalších krajských měst jsou často předmětem akční či dokonce SuperAkční slevy a pokud jedete někam dál, rozdělte si cestu v daném větším městě.

Tento postup má zásadní výhodu nižší ceny, jak ale píšou ČD na svém webu, zákazníkům jej nedoporučují z důvodu odlišného pohledu na smluvní podmínky. V čem je problém? Na dotaz „Mohu si koupit pro část cesty Akční jízdenku a na ní pak navázat jiným typem jízdenky pro další cestu?“ dráhy odpovídají:

Uvedené dělení jízdného v žádném případě nedoporučujeme, neboť Akční jízdenka je určena pouze pro odbavení ve vyhlášených relacích. Rozdělením jízdného na základě vašeho požadavku totiž dobrovolně uzavíráte dvě přepravní smlouvy se všemi z toho vyplývajícími důsledky v rámci přepravního práva. Pokud si například zakoupíte dvě jízdenky Praha – Brno (Akční jízdenka) + návaznou jízdenku Brno – Slavkov u Brna a v Brně vám ujede poslední přípoj z důvodu 30 minut zpoždění vlaku Praha – Brno, nemáte nárok na žádnou kompenzaci nebo náhradní přepravu taxíkem (první přepravní smlouva Praha – Brno byla splněna bez nároku na kompenzaci a druhá přepravní smlouva Brno – Slavkov u Brna ještě nezačala být plněna, můžete jízdenku pouze vrátit se srážkou. Pokud byste ovšem měli přímou jízdenku Praha – Slavkov u Brna, v popisovaném případě se jedná o ujetí posledního přípoje a tudíž máte nárok (v rámci stále běžící jedné přepravní smlouvy) na přepravu do cílové stanice taxíkem.

Takže ve zkratce – pokud by vám toto riziko nevadilo, což se týká drtivé většiny cest, jízdenku si klidně můžete dovolit. Pokud jedete posledním vlakem a nechcete riskovat zpoždění a problémy u návaznosti, kupte si jízdenku na celou trasu a vyšší jízdné berte jako svého druhu pojištění.

Domnívám se, že přes zmíněné riziko by měl eshop ČD alespoň nabízet možnost si trasu rozdělit, přičemž by zákazník byl upozorněn na rizika, který z toho plynou.

Každopádně, jaké jsou podle vás výhody nebo nevýhody při nákupu jízdenek online nebo přes mobilní aplikaci ČD a jaké s nimi máte zkušenosti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 Comments

 1. Petr

  Pri nakupu online musite jet tim vlakem, jaky jste si koupil. Nestihnete-li ho, prisel jste o penize a musite si koupit novy listek.
  Vyzkouseno za vas na trati Praha-Havlickuv brod a zpet.

  Reply