Tipy na vánoční dárky pro lidi, co mají rádi vlaky

Blíží se Vánoce a třeba máte mezi svými blízkými také nějakou milovnici nebo milovníka cestování vlakem. Přinášíme několik tip na dárky, které by mohly takové osobě zcela jistě udělat radost.

Darujte cestu vlakem

A nemyslím tím tento blog – jako dárek je možné věnovat konkrétní klasickou jízdenku, IN kartu, voucher na nákup jízdenky (více o nich zde na webu ČD) nebo dokonce skvělou jízdenku Interrail pro neomezené cestování po Evropě. A určitě se hodí i tip, kam by jízdenka mohla vést: Co třeba jedno ze železničních muzejí v Česku?

Darujte knihu o vlacích

Jako nejlepší kombinace s jízdenkou se nabízí věnovat některou z publikací, které se věnují zajímavým výletům vlakem. V edici Rodinné toulky vyšly hned dva díly průvodce Nejkrásnější výlety vlakem, z podobného ranku je také Kam v ČR za vlaky a vláčky: Tipy na senzační výlety: vlaky, železniční muzea a další zajímavosti, a pro milovníky železniční historie je dobrým průvodcem kniha Železniční památky Čech, Moravy a Slezska.

O cestování vlakem si ale můžou fanoušci číst nejen průvodce. Výpravné publikace reprezentuje například Obrazový atlas železnic, Železnicí kolem světa: Největší železniční klenoty všech kontinentů nebo zmizelé železniční památky Prahy (vyšlo ve více dílech).

Milovník komiksů a vlaků by ve své knihovničce neměl určitě postrádat kompletní trilogii Aloise Nebela.

A pokud vaše myšlenky směřují k časopisům, tak je možné darovat předplatné čtrnáctideníku Železničář. Je to pro milovníky železnic mnohem zajímavější čtení než „mainstreamový“ magazín ČD pro vás, který potkáváte ve vlacích nebo na nádraží, a koupit jej můžete i za ČD body. O železnici vychází i mnoho dalších titulů, ty jsou ale více odborné nebo se věnují železničnímu modelářství. Časopis železničář mají v pokladných ČD větších měst, tak si jej můžete před tím, než jej někomu předplatíte, koupit na zkoušku.

A úplně speciální knihou je druhé a rozšířené vydání průvodce po nádražních restauracích s názvem Chcípni do rána na chlupatý zuby. Autoři a autorky okolo webu Vágus.cz s poetikou sobě vlastní recenzují specifický svět nádražních restaurací nejen v českých regionech, ale také na Balkáně nebo v Indii. Doporučuje pět štamgastů s z pěti!

Deskové hry pro celou rodinu

Naprostým fenoménem mezi milovníky vlaků a deskových her je série deskových her „Ticket to ride“. Chytlavou deskovou hru o cestování vlakem se člověk naučí velmi rychle a stejně rychle jí propadne. Pro naše potřeby doporučujeme začít s variantou Evropa, která je českému cestovateli asi nejbližší, existuje však nejméně 10 dalších rozšíření či nových map – včetně USA, Indie nebo celosvětové mapy Rails & sails, která obsahuje kromě vlaků i lodě.

Hru je možné koupit také jako počítačovou, například zde přes platformu Steam. Více o hře se dozvíte z videa na tomto webu.

A na závěr muzika

Jako bonus pak v tomto seznamu nemůže chybět výčet několika „železničních“ hudebních alb. Martin Kyšperský z kapely Květy vydal nedávno desku Vlakem, která byla dle jeho slov celá napsána ve vlaku (tedy podobně jako většina článků tohoto blogu). Ukázky z desky si můžete poslechnout zde.

Tak co, vybrali jste? Nebo máte jiný železničně-vánoční tip? A pojedete o Vánocích někam vlakem?

Foto: Sivi Stays

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *