Musím si jízdenku na vlak do zahraničí vytisknout?

Do zahraničí necestuje vlakem člověk tak často jako po domácích tratích. Zatímco vnitrostátní jízdenky, zakoupené přes internet nejen u Českých drah, ale také Regiojetu, Arrivy nebo Leo expressu není potřeba před cestou tisknout a při kontrole se stačí prokázat elektronickou verzí nebo rezervačním kódem, u mezinárodních jízdenek je to trochu složitější. Jak to tedy s tiskem mezinárodních jízdenek je?

Mezinárodní spoje soukromých dopravců

Na mezinárodních linkách Regiojetu, Leo expessu ani Arrivy není potřeba mezinárodní jízdenky zakoupené přes internet tisknout.

Mezinárodní spoje ČD kde JE potřeba tisknout

Jízdenku musíte mít vytištěnou pro jízdy doklady na Ukrajinu, do Polska, Nizozemska, Ruska a Slovinska.

Mezinárodní spoje Českých drah kde NENÍ potřeba tisknout

Jízdenku nepotřebujete tisknout pokud jedete do nebo z Německa, Dánska, Belgie, Švýcarska, Maďarska, Rakouska a na Slovensko. V těchto případech ji můžete předložit v elektronické formě, zobrazené na vlastním elektronickém zařízení (smartphone, tablet, notebook atp.).

Včasná jízdenka Evropa do Polska, Slovinska a na Ukrajinu

Vytištěnou „Včasnou jízdenku Evropa“ u vlaků do Polska, Slovinska a na Ukrajinu je nutné před překročením státní hranice nechat označit průvodčím ČD nebo u pokladní přepážky ČD. V případě potřeby je nutné průvodčího aktivně vyhledat. Neoznačená jízdenka je ve vyjmenovaných zemích neplatná.

Tisk lůžkových a lehátkových jízdenek

U jízdenek, obsahujících lehátko nebo lůžko (vyjma přímých vozů Praha – Zürich) a jízdenek na autovlak, je vždy vyžadována tištěná forma dokladů (formát A4), a to bez ohledu na to, do/z které země je vystaven.

Pro mezinárodní jízdenky nelze použít SMS kód
V zahraničí nelze předkládat pouze kód transakce v SMS, který můžete použít ve vnitrostátní dopravě u ČD.

Kvalita tisku
Jízdenky je třeba vytisknout na papír ve formátu A4, platný je tisk černobíle i barevně, zodpovídáte ale za to, že je jízdenka vytištěna dostatečně kvalitně a je možné přečíst údaje včetně QR kódu.

Další tipy na výhodné cestování vlakem do zahraničí, včetně tipů jak si kupovat jízdenky nejlevněji, najdete v tomto článku.

Reklama: Chystáte se vlakem po Evropě? Na hledání ubytování doporučuju a osobně využívám Booking.com, který obsahuje dle mého nejširší nabídku dostupného ubytování a velmi jednoduše se ovládá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *