Jízdenka na léto – týdenní cestování vlakem po Česku nebo Slovensku

(aktualizováno 2018) Počet cestujících ve vlacích v posledních letech každoročně stoupá. Vlak se v stal zejména na delší vzdálenosti preferovaným způsobem dopravy a mnozí Češi zjišťují, že jezdit vlakem již dávno není utrpení. Přišel čas na další krok: uznat vlak také jako rovnocennou volbu pro cestu na dovolenou. Pro prázdninové destinace v Česku se nabízí využít speciální nabídku s názvem „Jízdenka na léto“, podobnou nabídku najdete i pro cestování na Slovensko. Ve článku se dočtete všechny potřebné informace.

Týdenní nebo čtrnáctidenní „Jízdenka na léto„, kterou nabízí České dráhy, umožní ujet v síti ČD jakýkoli počet kilometrů a kdykoli nastoupit či vystoupit, a člověk si tak může prohlédnout během několika dnů hned několik zajímavých destinací.

Takový druh jízdenky umožňuje plánovat letní dovolenou trochu odlišně než bývá zvykem – tedy dojet na jednom místo a tam strávit celý čas. Vícedenní jízdenka naopak umožňuje poznat širší region, zkombinovat vlaky s pěšími výlety nebo si na vybraných stanicích vypůjčit jízdní kolo.

Lze tak zkombinovat například návštěvu západočeských lázní, na muzea bohatého Chebu a výlety na hřebeny Krušných hor v okolí tratě z Karlových Varů přes Nejdek do Perninku, což je druhá nejvýše položená vlaková stanice v Česku. Oblíbenými cíli v okolí, ke kterým vás doveze vlak, jsou i přírodní rezervace Soos se svými horkými prameny nebo hrad Loket. Tipy na ubytování na Karlovarsku najdete například zde.

Na druhém konci Česka pak můžete během několika dnů shlédnout industriální památky v Ostravě, provozovat turistiku v okolí Lysé hory či Radhoště v Beskydech a k tomu navštívit další turisticky atraktivní místa regionu jako jsou Kopřivnice, Štramberk nebo Rožnov pod Radhoštěm se svým skanzenem. Tipy na ubytování v Beskydech najdete zde.

Dovolená ve vlaku má své kouzlo nejen pro milovníky železnic nebo krás naší vlasti. Cesta vlakem je mnohem klidnější než pojíždění po rozkopaných silnicích, samotný čas cesty je možné využít pro četbu, povídání si nebo nejrůznější hry s přáteli a rodinou a nutnost sbalit se do jednoho zavazadla člověka osvobodí od tahání zbytečností, které na letní dovolené nakonec stejně nevyužije.

Ceny a podmínky Jízdenky na léto

Jízdena na léto na sedm dní stojí 790 Kč. Pokud máte jakoukoli In-kartu nebo studentskou kartu ISIC, tak vás vyjde na 690 Kč.

Jízdenka na 14 dní pak přijde na 1190 Kč pro běžného zákazníka a 990 Kč pro zákazníka s In kartou nebo s kartou ISIC. Vzhledem k tomu, že In-karta 25 na tři měsíce stojí 190 Kč, tak se ji vyplatí pořídit i pro tento nákup, člověk pak může levněji cestovat vlakem i poté, co se vrátí z dovolené.

Při nákupu jízdenky na léto se vám připočte příslušný počet bodů do věrnostního programu ČD body, tedy 69, resp. 79 bodů u týdenní a 119, resp. 99 bodů u čtrnáctidenní.

Novinkou pro rok 2018 je možnost zakoupit Jízdenku na léto i pro děti do 15 let. Na 7 dní stojí 390 Kč, na 14 dní pak 590 Kč.

Jídenku koupíte ve všech pokladnách i v eshopu, a dejte si pozor, platí jen pro toho člověka, na čí jméno je vystavena. Při kontrole tak musíte předložit In kartu nebo průkaz, který potvrdí že jste to vy.

Jízdenka na léto má několik nevýhod, které ale vyplývají z jejího základního smyslu – využít nižšího prázdninového provozu ve vlacích. Mnoho výletníků by určitě uvítalo, pokud by se dala jízdenka použít například již v červnu. Nevýhodou je také fakt, že neplatí už také první zářijový víkend, kdy se obvykle koná mnoho zajímavých akcí. Nesvezete se s ní také na lanovce na Ještěd (kterou provozují také České dráhy), ale to je vzhledem k nárůstu návštěvnosti v letních měsících pochopitelné.

A samozřejmě, jízdenka na léto neplatí ve vlacích soukromých dopravců – Regiojet, Leo express, Arriva a GW Train regio.

Podobná nabídka na Slovensku – jízdenka SLOVAK

Chcete cestovat vlakem po Slovensku? Můžete využít podobnou nabídku dopravce ŽSSK, která se jmenuje SLOVAK. Její varianta pro neomezené cestování na týden stojí 29 euro (cca 747 Kč) (oproti minulém letům o 10 eur méně). Nově se dá tato týdenní jízdenka koupit i přes internet a nová je také možnost ji využít už od 1. června.

Existují i varianty na 31 dní, ty ale je možné koupit pouze pokud máte slovenskou kartu Railplus, což je obdoba In karty. Plný ceník najdete zde.

Pokud hledáte tip na zajímavé vlakové výlety na Slovensku, určitě se svezte po trati Červená Skala – Margecany, která je součástí spojení Banská Bystrica – Košice. Na této malebné horské trati je mnoho tunelů a mostů, včetně Telgártského tunelu o délce přes 1200 metrů, který je veden ve spirále. Po cestě, která prochází na území tří národních parků (Nízké Tatry, Muránská planina a Slovenský raj) můžete navštívit i slavnou Dobšinskou ledovou jeskyni. Tipy na ubytování v Nízkých Tatrách najdete zde.

Na Slovensko míří ještě jeden tip. Po sedmi letech bylo obnoveno vlakové spojení na trase z Medzilaborců (známé muzeem Andyho Warhola) do polského Sanoku přes hraniční bod Lupkow. Trasu by si neměli nechat ujít zejména milovníci dobrého vojáka Švejka, jelikož část románu se odehrávala právě tady. Ne nadarmo se polské vlaky na této trase jmenují „Voják Švejk“. V provozu jsou každý víkend až do září, podrobnosti najdete zde na webu ŽSSK.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 Comments

  1. Jaroslava

    Muzu vlajem cestovat neomezene 24 hodin denne?nebo jen do urcite hodiny.tak dekuji

    Reply
  2. Pavel Ovesný

    Michale, díky za tenhle skvělý web, plný užitečných tipů. Díky němu konečně sbírám body, vlakem toho najezdím docela dost. Váš web několikrát zmiňuju v článku o tipech na hezké tratě, které stojí za to s Jízdenkou na léto projet, třeba se někomu budou hodit. Je tady: https://blog.pavelovesny.cz/jizdenka-na-leto-nejhezci-vlakove-trate/

    Reply