Silvestr v Kyjevě? Vlakem pod dva tisíce!

Hledáte zajímavou destinaci kde strávit Silvestra a třeba se tam chcete vydat vlakem? Proč nezkusit třeba Kyjev? Mrkněte se, jak se tam i zpět dostat za méně než 2000 Kč.

Vyrazíme například v noci ze středy 28. na čtvrtek 29. prosince. Z Ostravy vyjíždí v 1:00 noční vlak Regiojet do Košic, jízdenka s lehátkem stojí 380 Kč, jízdenka s lůžkem je za 500 Kč. Tento vlak vyjíždí 21:46 z Prahy, stojí i v Olomouci nebo Hranicích na Moravě (0:36), na Slovensku pak v Žilině v 3:24. Příjezd do Košic má v 6:14 ráno.

Z Košic do Užhorodu použijeme autobus, vyjíždí z Košic v 6:30, příjezd do Užhorodu v 9:20 místního času. Autobusová stanica v Košicích je hned vedle vlakovího nádraží, jízdenka na bus stojí 7 euro, tedy cca 190 Kč. Pozor, na Ukrajině je o hodinu více. Pokud by měl vlak do Košic větší zpoždění, použijeme některý z dalších autobusových spojů z Košic do Užhorodu, buď přímých, nebo s přestupem v Michalovcích.

Následuje velká část dne na prohlídku a zevling v Užhorodu, což je příjemné město, které se zaslouží určitě i více než jednodenní návštěvu.

Z Užhorodu do Kyjeva jedou tři noční vlaky – první s odjezdem v 15:50, další jedou potom v 16:44 a 18:28. První dva jsou v Kyjevě druhý den ráno cca v 7:30, třetí pak okolo 10:00.

Jízdenka v první třídě, kde je relativně luxusní sovětské kupé s lůžky pro dva, stojí cca 538 Kč, v běžném lehátkovém kupé pro 4 osoby stojí jízdenka 230 korun. Třetí, nejpozdější vlak, má i možnost nejlevější 3. třídy v otevřeném spacím voze, tzv. “plackartnyj”, za 128 Kč. Všechny je pohodlně koupíte online na http://booking.uz.gov.ua/en/ – jako nástupní stanici dejte Uzhhorod a cílovou Kyiv.

Celková cena z Prahy do Kyjeva v optimální variantě pohodlí je tedy 380 + 190 + 230 = 800 Kč. Cena z Ostravy či Olomouce je stejná.

Cesta zpět

Zpět se můžeme vydat například hned v neděli 1. ledna večer. Odjezdy vlaků z Kyjeva do Užhorodu jsou v 17:42 a 18:34, příjezd pak mají 8:12 nebo 10:30 ráno. Ten druhý je už dost obsazený, takže spíš ten první. Jeho cena je trochu vyšší, protože je o něj zájem, takže lehátko v kupé pro 4 vyjde na 270 Kč.

Potom opět volno v Užhorodu, a ve 13:50 jede autobus z Užhorodu do Michalovců, odtud plynule navazuje vlak do Košic (nádraží jsou vedle sebe), příjezd vlaku do Košic je v 16:59 (cena dohromady opět cca 7 eur).
Z Košic je pak možnost jet rovnou do Brna, 17:16 odjíždí nejprve Regiojet do Bratislavy (cena 319 Kč) a v Bratislavě je půlhodina na přestup. Ve 23:01 odjíždí EN Metropol z Bratislavy do Brna (jízdenka 193 korun, pokud se koupí včas). V Brně jste v jednu v noci, celková cena cesty zpět cca 970 Kč.

Také je možné jet z Košic do Česka opět některým nočním vlakem, večer odjíždí z Košic Regiojet, ČD i Leo expres zhruba hodinu po sobě. Zde má smysl se rozhodnout podle toho, kam v ČR potřebujete jet. Drobná nevýhoda je v tom, že do Ostravy či dalších destinací na Moravě či ve Slezsku přijíždí vlak hluboko v noci, takže se možná vyplatí si přispat například do Olomouce a odtud se vrátit. Příklad ceny Košice – Olomouc v lehátkovém kupé EN Bohemia je 470 Kč, v lůžkovém 635 Kč. Bohemia odjíždí z Košic v 22:20 a přijíždí do Olomouce v 5:15.

Regiojet má aktuální ceny z Košic do Ostravy 600 Kč za lehátko a 800 Kč za lůžku, v Leo expresu se dá jet dokonce už za 249 Kč, ale bez lehátka, jen na klasickém sedadle.

Dá se očekávat, že všechny vlaky po Novém roce z východu Slovenska do Bratislavy či Prahy budou hodně obsazené, takže se vyplatí je koupit s předstihem, rychle mizí i vlaky z Kyjeva do Užhorodu pro 2. nebo 3. ledna.

Pro tipy na ubytování doporučuju Booking.com, má zřejmě největší nabídku dostupného ubytování a velmi jednoduše se ovládá.

Pokud se na Silvestr do Kyjeva vydáte, ozvěte se s svými zkušenostmi z cesty!

Foto: wikipedia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *