Jednotná jízdenka oneticket.cz – kdy se vyplatí?

Od minulého roku byl spuštěn provoz systému jednotné jízdenky na všechny vlakové spoje v Česku s názvem Jedna jízdenka / one ticket. Umožňuje se vyhnout složitějšímu dohledávání spojení a nákupu jízdenek v případě, že chcete využít pro svou cestu spoje více dopravců. Každé pohodlí něco stojí a za nákup jízdenky oneticket si ale oproti běžnému jízdnému připlatíte. V jakých situacích se to přesto vyplatí a kde jsou omezení této jízdenky popisuje tento článek.

Nejprve prakticky. Jednotnou jízdenku můžete koupit na webu www.oneticket.cz nebo v mobilní aplikaci, kterou si stáhnete. Nákup je jednoduchý a svižný – zadáte odkud a kam jedete a systém vám nabídne vhodné spojení a umožní rychle koupit jízdenku.

Ceny

Když si porovnáte nabídnuté ceny jednotné jízdenky s tím, co nabízejí dopravci na svých webech, zjistíte, že cena může být o čtvrtinu až třetinu vyšší. Záleží na tom, zda na daný spoj dopravce nabízí například slevu za nákup v předstihu, nebo jinou nabídku. V případě speciálních nabídek a delšího cestování pak cena může být vyšší i o několik stovek.

Pro porovnání jsem vybral cestu Velké Karlovice – Brno. Zde využijete nejprve dopravce Arriva (Velké Karlovice – Vsetín), pak České dráhy (Vsetín – Hranice na Moravě) a následně Regiojet (Hranice na Moravě – Brno). Systém jedné jízdenky nabízí cenu ve 2. třídě 288 Kč

Alternativou je koupit si jízdenky jednotlivě. V tomto konkrétním případě
35 Kč + 78 (nebo 59 pokud máte IN25) + 119 Kč = 232 Kč, tedy o 56 korun méně (což je cca 20%). Pokud máte IN 25, zaplatíte ještě o 19 Kč méně. To je další nevýhoda jednotné jízdenky – jakékoli slevové karty dopravců zde nevyužijete.

Na které vlaky jízdenka platí a neplatí?

Aktuálně (květen 2021) neplatí na komerční spoje jednotlivých dopravců. To je v tuto chvíli zásadní nedostatek, protože pro běžného cestujícího není možné jednoduše zjistit, jak se rozlišují komerční spoje a spoje provozované na objednávku státu nebo krajů. Obecně se dá říct, že komerční spoje jsou spoje všech dopravců na trase Praha – Bohumín a trase Praha – Brno – Břeclav. Naopak rychlíkové spoje Regiojetu mezi Brnem a Bohumínem jsou placené státem a jedna jízdenka zde platí, stejně tak všechny ostatní spoje nejrůznějších dopravců v regionech a mezi nimi.

Je pravděpodobné, že o komerční spoje bude oneticket rozšířen v průběhu roku 2021, ale přesný termín není znám. Pak se jeho využitelnost značně zvýší. Dlouhodobým plánem je také zapojit do systému jízdenek i autobusové dopravce. Zatím jízdenka také neumí bezplatnou rezervaci místenky nebo nákup jízdenky pro kolo nebo psa.

Je možné cenu snížit?

Pokud zjistíte, že vám jedna jízdenka přesto pro váš způsob cestování vyhovuje, je možné si zakoupit tzv. věrnostní slevu SJT25. V ceně 236 Kč na 90 dnů nebo 565 Kč na rok. Za tu získáte slevu 25% a dostanete se tak na ceny běžných jízdenek.

Jaké jiné druhy jízdného ještě oneticket nabízí?

Traťové jízdné

K dispozici je traťové jízdné pro pravidelné cestování po jedné trati o délce 7, 30 a 90 dnů. To se může vyplatit zejména pokud například dojíždíte do práce pravidelně přes hranice krajů a nemůžete tak využít traťové jízdné v rámci jednotlivých krajských integrovaných dopravních systémů, a zároveň se nechcete nebo nemůžete vázat na spoje jen jednoho dopravce. Máte navíc garanci, že pojedete i když bude spoj vyprodán, dopravce vás vezme na stání.

Konkrétně je možné použít příklad v podobě dojíždění ze Suchdola nad Odrou v Moravskoslezském kraji do Přerova v Olomouckém kraji (cca 50 km). Cena třicetidenní traťové jízdenky pro neomezené cestování mezi těmito stanicemi je následující:
České dráhy: 1785 Kč
Regiojet: 1701 Kč
Oneticket: 2 380 Kč

Za flexibilitu v podobě možnosti použít jakýkoli spoj těchto dopravců si tak zaplatíte cca 400 korun navíc. Je ovšem potřeba říct, že takovýchto úseků, po kterých jezdí více dopravců a možnost výběru je tedy smysluplná, na české železnici je jen velmi málo.

Neomezené cestování po celé síti

Můžete si koupit také jízdenky pro neomezené cestování po celé síti. Ty jsou k dispozici v různých délkách a cenách, od 1614 Kč za sedmidenní až po 24 206 Kč za celoroční cestování bez nutnosti kupovat další jízdenky. Je možné že existují případy kdy takové intenzivní cestování využijete, ale určitě se nedá mluvit, že by to bylo například srovnatelné s dřívější reklamní akcí Jízdenka na léto Českých drah, díky které bylo cestování celou sítí ČD k dispozici zhruba za polovinu ceny.

Využitelnost této nabídky zásadně snižuje to, že oneticket neplatí v komerčních spojit na hlavní trati z Prahy do Ostravy, a do Brna takže zde byste si museli jízdenku koupit normálně. Po doplnění těchto komerčních tras bude nicméně jízdenka dobrou alternativou k IN100.

Nicméně stejně jako v předchozím případě máte garanci že pojedete, i když bude vlak vyprodán.

V jakých situacích se tedy jízdenka oneticket vyplatí?

Existuje několik situací, kdy vám může usnadnit život.

1) Potřebujete koupit jízdenku online tam, kde jiná možnost nakupovat online není

Některé kraje, například Zlínský, neumožňují nakoupit vnitrokrajské spoje online na webech dopravců či na webu příslušného integrovaného krajského systému. Trasu Vsetín – Valašské Meziříčí tak například na webu cd.cz nekoupíte. Pokud ale potřebujete nutně nákup online (například kupujete jízdenku pro někoho jiného – dítě, seniora, cizince), je možné ji zakoupit na oneticket.cz a cestující se jí následně elektronicky prokáže.

Podobně to je v těchto krajích i v situaci, kdy například dobíháte na vlak a nestihnete si už jízdenku už koupit v pokladně. Zvýšená cena jednotné jízdenky je obvykle stále menší než příplatek za nákup ve vlaku.

2) Nevíte, kterým spojem kterého dopravce přesně pojedete
Tato varianta se týká například trasy mezi Brnem a Vyškovem. Můžete jet rychlíkem Regiojetu, ale pokud jej nestihnete, o 16 minut později vyjíždí rychlík ČD. Můžete si buď koupit více jízdenek a ty co nevyužijete včas vrátit, anebo si připlatit na oneticket a mít jistotu, že pojedete jakýmkoli spojem, i když ten první nestihnete.

3) Nemáte čas či chuť studovat, na jakém webu dopravce si jízdenku koupit
Už dříve uvedený příklad spojení Velké Karlovice – Brno vyžaduje zakoupení tří jízdenek. Pokud se s tím nechcete či nemůžete zdržovat, nakoupíte si s cca 20% příplatkem kompletní jízdenku na oneticket.cz

4) Chcete mít jistotu, že se do cíle dostanete v případě mimořádnosti, zejména pokud cestujete posledním spojem daného dne.

Pokud kombinujete pro cestu více dopravců, a jedete posledním spojem v daném dni, zajišťuje vám oneticket v případě mimořádné události, zpoždění nebo jiné zásadní události jednodušší řešení v podobě alternativní dopravy do cíle. Dopravci vás musí dopravit až do konečné destinace například zajištěním alternativního spoje autobusem, taxíkem nebo výjimečně i zajištěním ubytování. Pokud máte dvě jízdenky od dvou dopravců, platí tato povinnost jen pro dopravu do konečné stanice jednotlivé jízdenky.

Konkrétní příklad může nastat tento: Jedete z Brna do Nového Jičína. Na trase spoje Regojetu bude mimořádná situace a bude zpožděn o 3 hodiny. Nestihnete tak poslední spoj ze Suchdola nad Odrou do Nového Jičína ve 23:25. Dopravci vám pak budou muset zajistit dopravu taxíkem. Pokud byste měli dvě jízdenky, České dráhy vás již na trase Suchdol – Nový Jičín po odjezdu posledního spoje náhradní dopravou nepřepraví, protože vám prostě spoj z pohledu jejich přepravních podmínek ujel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *