ČD kredit a elektronická peněženka In Karty – jak se liší?

Pokud často kupujete jízdenky Českých drah na webu nebo přes mobilní aplikaci, určitě si zřiďte službu ČD kredit. Do svého konta si nahrajete finanční částku a při placení pak vyberete volbu „Zaplatit ČD kredit“. Je to nejen velmi rychlé, ale také se to hodí v několika specifických situacích. Zároveň ale může docházet ke zmatení pro majitele In karty, kteří mohou na své kartě mít zřízenu elektronickou peněženku (EPIK). Podíváme se na rozdíly a situace, kde využijete jednu či druhou službu.

ČD Kredit – kdy vám pomůže?
Kreditové jízdenky nabízí většina dopravců. Někde je s kreditem spojena nízší cena (např. u Regiojetu), u Českých drah je to zejména pohodlí. Doposud bylo nutné při platbou online využít buď standardní platbu kartou, nebo pohodlnější službu Masterpass. Více o ní se dočtete na blogu zde.

ČD kredit představuje nejrychlejší platbu, protože platba v aplikaci i na webu proběhne okamžitě a ihned také vidíte, kolik vám bylo z kreditu strhnuto. Výhoda platby kreditem tak nastane zejména pokud opravdu spěcháte a je možné, že při platbě kartou či přes Masterpass byste již jízdenku nestihli zaplatit do doby, kdy je to ještě před odjezdem vlaku možné.

ČD kredit se také hodí v případě, že jste v oblasti se špatným mobilním signálem (což je bohužel stále hodně tratí v Česku), nebo vám právě došla data z vašeho limitu. Platba kartou i přes Masterpass přece jen nějaký ten přístup k internetu vyžaduje a na velmi pomalém připojení se transakce nemusí zdařit.

ČD kredit se také hodí v situaci, kdy jste ztratili platební kartu a dali jste ji u banky zablokovat, případně v obdobné situaci, kdy vám platební karta neslouží (konec platnosti, vyčerpaný limit, nedostupnost telefonu pro potvrzení SMS kódu).

Kredit si můžete nabít minimálně na stovku, maximálně do výše 30 tisíc Kč (ne že by to bylo potřeba, ale pokud si to můžete dovolit, pár stovek na kreditu se vždy hodí). Nabít si jej můžete v eshopu, přímo v aplikaci nebo u pokladny. K zaplacení pak zadáváte už jen čtyřmístný PIN kód, který si zvolíte při registraci ČD kreditu. Při placení kreditem není možné částku kombinovat s placení kartou, ale je možné ji kombinovat placením ČD body (nejprve uplatníte slevu za ČD body a následně doplatíte zbytek kreditem).

Některé spoje v eshopu Českých drah nabízí i službu „Zrychlený nákup“. Kliknutí na tento odkaz automaticky doplní potřebné údaje z vašeho profilu a vy už jen zadáte PIN svého ČD kreditu a jízdenka je vaše.

Jaký je rozdíl mezi kreditem a elektronickou peněženkou na In Kartě? (tzv. EPIK)

Základní rozdíl je tento – ČD kredit použijete pro platby na internetu nebo v mobilní aplikaci, elektronickou peněženku pak pro platby na přepážce, v automatu nebo u průvodčího ve vlaku. Hodí se tak mít nějaké peníze i na elektronické peněžence, například pokud se po nástupu do vlaku ukáže druhá třída jako přeplněná a přesednete do první. Průvodčímu také ušetříte nervy, pokud za krátkou cestu motorákem s odbavením přímo na palubě nebudete chtít zaplatit třeba tísícikorunou – pak elektronická peněženka příjde vhod vám i jemu.

Obě služby nejsou nijak technologicky provázané, protože zůstatek na kartě není nijak propojen s online zůstatkem ČD kreditu. Karta funguje offline a není tak možné tyto stavy v reálném čase synchronizovat.

Nyní tak máte jeden zůstatek na ČD kreditu a druhý na elektronické peněžence, ten se navíc nedozvíte přes internet, pouze u pokladny nebo u průvodčího.

Paradoxně, ČD kredit si můžete nabít i z elektronické peněženky IN karty při nabití u pokladny, a naopak elektronickou peněženku si můžete nabít i z ČD kreditu (pouze na webu, v mobilní aplikaci toto možné není).

Pozor – pokud si do elektronické peněženky nabijete peníze z ČD kreditu na webu, musíte následně přijít k pokladně a požídat, aby vám tento nabitý kredit aktivovali. Pracovník za přepážkou přiloží kartu ke čtečte a výče kreditu se aktualizuje. Bez tohoto kroku se transakce nedokončí a elektronciká peněženka na karte se nedobije.

Dobíjení kreditu i elektronické peněženky najdete na webu na v sekci Eshop, vpravo dole vyberete Kredity a vouchery.

Zřízení obou služeb

Zřízení ČD kreditu je jednoduché – stačí se přihlásit do svého účtu a na stránce „Spravovat mé služby“ je mu zřízen samostatný blok. Zde vám po vyplnění potřebných informací ČD kredit zřídí okamžitě. Nezapomeňte svůj PIN, případně odpovědi na kontrolní dotazy.

Zřízení elektronické peněženky EPIK na In kartu je složitější – zřídit a poprvé aktivovat si elektronickou peněženku můžete jen u pokladny ČD, a to i v případě, že už In kartu máte a nějakou dobu používáte. Násleně si zde si rovnou můžete dobít nějaké úvodní peníze. Později už je možné dobíjet i online.

Elektronickou peněženku je možné mít i tehdy, pokud si nechcete na In kartu kupovat nějakou slevovou aplikaci (IN25, IN 50, IN 100 a další). Necháte si zřídit samostatnou IN kartu za 100 Kč a můžete si ji nabít jakoukoli vlastní částkou až do hodnoty 150 eur, tedy aktuálně asi 3800 Kč (částku stanovuje zákon). Nejčastější bude ale zřízení elektronické peněženky k existující aplikaci na In kartě.

Elektronickou peněženku je možné používat i pro placení u pokladen a průvodčích vlaků společnosti GW Train Regio a při placení za MHD v Plzni. Chystá se také zavedení možnosti placení elektronickou peněženkou na In Kartě za MHD v Pardubicích.

Další podrobnosti o podmínkách ČD kreditu a elektronické peněženky najdete na webu Českých drah.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *